Hempcrete  یکی از مصالح طبیعی‌ست که برای ساخت‌وساز می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد و از ترکیب الیاف چوبی گیاه کنف (شاهدانه) با آهک تولید می‌شود.

الیاف کنف دارای محتوای سیلیکا بالایی هستند که این ویژگی منحصربه‌فرد آن در میان الیاف طبیعی باعث می‌شود تا به خوبی با آهک پیوند بخورد.

همپکریت یک ماده غیر ساختاری است؛ یعنی به اندازه بتن معمولی برای ساخت‌وساز فشاری ندارد و باید اطراف یک چارچوب چوبی، فلزی یا بتنی به‌کار گرفته شود.

این ماده طبیعی و سبک، قابلیت حفظ توده حرارتی و عایق‌بندی بالا دارد. دیوارهای همپکریت ضدحریق، تنظیم‌کننده رطوبت، مقاوم در برابر کپک و آفات و دارای عملکرد صوتی عالی هستند. این ماده برای مناطق زلزله‌خیز بسیار مناسب است زیرا سبک و مقاوم در برابر ترک‌خوردگی است.

همپکریت دوست‌دار محیط‌زیست و کربن منفی است؛ این به دلیل مقدار دی‌اکسید کربنی است که در طول رشد و برداشت کنف ذخیره می‌شود. همپکریت را می‌توان در محل پروژه مخلوط کرد و در چارچوب‌های چوبی ریخت. یک لایه پلاستر خارجی نیز حفاظت لازم در برابر باران را فراهم می‌کند.

علاوه بر این، چندین شرکت در حال تولید آجرهای همپکریت هستند. شرکت بلژیکی “IsoHemp” که در ساخت‌وساز طبیعی تخصص دارد، محصولات متنوعی از همپکریت و خدمات مرتبط مانند طراحی فنی و دوره‌های آموزشی ارائه می‌دهد.

همپکریت به شکلی که امروز می‌شناسیم، ابتدا در فرانسه توسعه یافت و در سراسر اروپا به عنوان ماده ساختمانی استفاده شده است. برخلاف آمریکا، اروپا هیچگاه کشت گیاه کنف را ممنوع نکرده و بنابراین توانسته‌اند از این ماده ساختمانی خارق‌العاده و دوست‌دار محیط‌زیست بهره‌مند شوند. در آمریکا، کنف صنعتی نهایتاً در لایحه مزرعه‌ای سال 2018 قانونی شد و کشاورزان علاقه زیادی به کشت آن برای استفاده‌های صنعتی و ساخت‌وساز نشان داده‌اند. همپکریت یکی از مواد زیستی است که می‌تواند برای ساخت، نوسازی و بازسازی انواع ساختمان‌ها استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *